0سبد خرید 0 مورد - 0 تومان

باغبان باشي/ نحوه نگهداري گياه «ديفن باخيا»

آيا گياه ديفن باخيا سمي است؟ شايد شما هم در مورد سمي بودن بعضي از گياهان آپارتماني شنيده باشيد و بهتر است براي احتياط آنها را خوب بشناسيد. گياه ديفن باخيا يکي از معمول ترين گياهان در فضاي خانه است. در اين مطلب همه نکات لازم را بشناسيد:

 

نام گياه: ديفن باخيا

نام فارسي: سم برگ

نام انگليسي: Dumb Cane

نام علمي: Diffenbachia amoena

خانواده: Araceae شيپوري

منشا: آمريکاي مرکزي و جنوبي

 

نام اين گياه از نام فردي به نام جوزف ديفن باخ سر باغبان گياهشناسي وين برداشت شده است. ديفن باخيا از گياهان زينتي هميشه سبز و چند ساله است. ديفن باخيا مقاوم بوده و به دليل نگهداري ساده، به عنوان گياه آپارتماني در خانه ديده مي شود. ارتفاع گياه ديفن باخيا به حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتيمتر مي رسد.

 

ديفن باخيا داراي برگ هاي بزرگ، بيضي شکل، نوک تيز، سبز رنگ با نقوش زيباي سفيد، کرم و زرد در قسمت مياني برگ است که از دو سمت برگ ديده مي شود. طول برگ تا ۵۰ و عرض آن تا ۲۵ سانتيمتر هم مي رسد. ساقه هاي اين گياه بدون انشعاب بوده و برگ هاي انتهايي در حال رشد هستند. برگ هاي پاييني ريزتر هستند. گل ديفن باخيا با بالا رفتن ظاهر مي شود و مانند گل گياه اسپاتي فيلوم بوده که ارزش زينتي ندارد.

پس اگر فرزند کوچک يا حيواني در خانه داريد، گلدان ديفن باخيا را از دسترس او خارج کنيد

 

آيا گياه ديفن باخيا سمي است؟

نام فارسي آن يعني سم برگ به سمي بودن برگ هاي ديفن باخيا اشاره دارد. شيره گياهي سمي ديفن باخيا باعث مي شود اعضاي بدن تحريک شود و براي کودکان و حيوانات خانگي مضر است. پس اگر فرزند کوچک يا حيواني در خانه داريد، گلدان ديفن باخيا را از دسترس او خارج کنيد و خودتان هم در زمان تيمار، آبياري و تکثير با احتياط رفتار کنيد.

 

نيازهاي مورد نياز براي رشد بهتر ديفن باخيا

نور مورد نياز براي ديفن باخيا متوسط و غير مستقيم باشد. در نور کم گياه بلند شده و حالت علفي پيدا مي کند. در واريته هاي برگ تيره، مقاومت به سايه بيشتر است.

درجه حرارت مناسب براي ديفن باخيا ۱۲-۱۸ درجه سانتيگراد است. در دماي بالاتر اسپري برگي انجام دهيد.

خاک مرطوب قليايي تا کمي اسيدي، مخلوطي از سه قسمت خاک جنگلي و يک قسمت خاک معمولي يا خاک باغچه يا يک قسمت خاک رس، يک قسمت کود حيواني و دو قسمت برگ براي ايم گياه آپارتماني ايده آل است.

براي تغذيه گياه ديفن باخيا، کود را به صورت مايع و به اندازه ۳۰ گرم در ليتر دو هفته يکبار از فروردين تا آبان استفاده کنيد.

آبياري ديفن باخيا را با آب بدون املاح، در تابستان دوبار در هفته و در زمستان هفته اي يکبار انجام دهيد. ديفن باخيا نسبت به کمبود آب و خشکي مقاومت نسبتا خوبي نشان مي دهد ولي آبياري بيش از اندازه گياه را از بين مي برد. بين دو آبياري سطح خاک بايد خشک شود.

نور مورد نياز براي ديفن باخيا متوسط و غير مستقيم باشد

 

نکاتي براي نگهداري از ديفن باخيا

تعويض گلدان در فصل بهار هر سال و قبل از آغاز رويش انجام شود.

براي تميز کردن برگ مي توانيد اسفنج مرطوب را دو تا ۳ هفته يکبار روي برگها بکشيد. از هيچ ماده شوينده اي استفاده نکنيد که موجب بسته شدن روزنه هاي برگي مي شود. به دليل سمي بودن گياه از دستکش استفاده کنيد.

براي حفظ رطوبت هوا غبارپاشي و اسپري برگي را خصوصا در دماي بالا فراموش نکنيد. در تابستان هر روز اسپري برگي پيشنهاد مي شود.

براي تميز کردن برگ مي توانيد اسفنج مرطوب را دو تا ۳ هفته يکبار روي برگها بکشيد

 

گياه پزشکي و درمان بيماري، علت زرد شدن برگ ديفن باخيا

برگ زرد و تارعنکبوت زير برگ: آسيب کنه قرمز/ تيمار: سم پاشي با سم کنه کش دو هفته يکبار

برگ خشک شده و به زمين افتاده: هواي گرم و خشک/ تيمار: آبياري و اسپري برگي و انتقال گياه به مکان خنکتر (لکه سوخته روي برگ به دليل غبارپاشي در آفتاب مستقيم)

برگ رنگ پريده و روشن: نور يا سرما زياد است يا نياز به کوددهي دارد.

برگ هاي پاييني زرد با لکه هاي قهوه اي: آبياري بيش از اندازه

لکه هاي سفيد پنبه اي روي برگ: حشره آفت/ تيمار: سمپاشي با سم حشره کش نفوذي هر دو هفته يکبار

برگ هاي پاييني زرد با لکه هاي قهوه اي، به دليل آبياري بيش از اندازه مي باشد

 

تکثير ديفن باخيا

اولين نکته اي که بايد در مورد تکثير ديفن باخيا رعايت کنيد، استفاده از دستکش است. تکثير اين گياه با استفاده از قلمه علفي ساقه يا قلمه چوبي از اواسط بهار تا اوايل تابستان انجام مي شود. ريشه دهي قلمه ممکن است تا دو ماه هم طول بکشد.

با بالا رفتن سن ديفن باخيا و بزرگ شدن آن، ساقه ها بلند و بدون برگ مي شوند. مي توانيد با روش تقسيم ساقه و پاجوش هم آن را تکثير کنيد.

با روش خواباندن هوايي از بهار تا تابستان هم مي توانيد ديفن باخيا را تکثير کنيد.

باغبان باشي/ نحوه نگهداري گياه «ديفن باخيا»

نظرات در مورد خبر


آخرین بازدیدهای شما

بامی گل : فروش انواع گل مصنوعی.
تهران ,خیابان مطهری ,کوچه منصور , پلاک 76 واحد 3
Email: info@bamigol.com
Tel: 021- 88106019