0سبد خرید 0 مورد - 0 تومان

گل هاي معطر خانگي

يک گياه خانگي که به آساني مي توان از آن مراقبت کرد و عطر شيرينش فضا را پر مي کند، انتخاب خوبي براي دادن هديه است. در اين مطلب چند گونه گياه گل دار معرفي شده است.

همه آن‌ها گياهان لطيفي هستند که در طي زمستان در داخل خانه گل مي‌دهند و مي‌توانند در طول تابستان هم در خارج از خانه گل دهند (يعني اين گياهان در آب و هواي گرم‌تر مي‌توانند در تمام طول سال در خارج از خانه رشد کنند، ولي در مورد مناطق سرد‌تر در طول فصول سرد، گياهان خانگي فوق العاده‌اي براي پرورش هستند). به علاوه عطر اين گياهان توسط صنايع عطرسازي بازيابي مي شود.

به ياد داشته باشيد که وقتي اين گياهان گل مي‌دهند، گلبرگ‌هاي آن‌ها مي‌تواند به آساني کبود رنگ شود يا بيفتد. به همين دليل بهترين کار اين است که وقتي آن‌ها را حرکت مي‌دهيد، کل گلدان را در يک گلدان بزرگتر زينتي قرار دهيد. براي زهکشي ته گلدان بزرگ تر را با لايه از شن پر کنيد، سپس گياه را همراه گلدان داخل آن قرار دهيد و براي محافظت از مبلمان خود در مقابل هر گونه رطوبتي، لايه سطحي از چوب پنبه (موجود در مراکز باغباني) را به کار ببريد.

ياسمن صورتي براي شکوفه زدن به حداقل دماي 2 درجه سانتيگراد نياز دارد

 

ياسمن صورتي (Jasmine polyanthum)

اين ياسمن که در زمستان گل مي‌دهد و رونده است، مي‌تواند در چارچوب تزئيني پرورش يابد و براي سبدهاي آويزان ايده آل است. براي رشد بهينه و جوانه زدن اين گل که به خاطر رشد زياد، عطر شيرين و مراقبت آسان آن معروف است، طي زمستان و پاييز مي‌توان آن را در طاقچه پنجره‌اي سرد قرار داد.

ياسمن صورتي براي شکوفه زدن به حداقل دماي 2 درجه سانتيگراد و حداکثر دماي يک شب زمستاني زير 16 درجه، احتياج دارد. طي زمستان به آن کم آب داده و هر ماه کودي با نيتروژن پايين به پاي آن بريزيد.

 

ياسمن نارنجي ('Murraya exotica 'Orange Jasmine)

اين گونه از ياسمن که عضوي از دسته‌اي بيش از ۲۰۰ درختچه و گياه بالارونده هميشه سبز و برگريز است، در تمام سال گل مي‌دهد و به خاک اسيدي احتياج دارد.

گل ياسمن ستاره اي مي تواند تا 90 سانتي متر رشد کند

 

ياسمن ستاره اي (Jasmine nitidum)

اين گياه بزرگ، پرعطر و پرپشت که به نام ياسمن وفادار يا ستاره‌اي معروف است، در تمام سال از گل‌هاي کوچک ستاره‌اي شکل و برگ‌هايي به رنگ سبز براق برخوردار است. به خاطر رشد آهسته‌تر اين گياه نسبت به ساير ياسمن‌ها و نياز آن به آفتاب کامل، براي طاقچه پنجره ايده آل است و با حداقل دماي ۵۰ درجه در گلدان به ارتفاع 30 تا 90 سانتي متر رشد مي‌کند.

بسياري از مرکبات، مثل ليموي مير (Meyer)، مي‌توانند گياهان خانگي فوق العاده‌اي باشند شکوفه‌هاي معطر آن‌ها در ‌‌نهايت به ميوه تبديل مي‌شود.

 

نعناع هندي (Pogostemon patchouli)

اين گياه که به خاطر روغن معطر آن مشهور است، بومي پاراگوئه و هند شرقي و غربي مي‌باشد. گل‌هاي کوچک و نسبتاً سفيد آن سايه‌اي بنفش رنگ دارد، به ارتفاع 60 تا 90 سانتي متر رشد مي‌کند و در کنار پنجره‌اي آفتاب گير به بهترين نحو عمل مي‌نمايد.

 

سيکلمن پرسيکوم (Cyclamen persicum)

اين گياه که عضوي از دسته‌اي متشکل از حدود ۱۹ گونه از گياهان چندساله گره دار است، بومي مديترانه، ايران و سومالي مي‌باشد. اين نوع سيکلمن داراي برگ‌هاي قلب شکل و گل‌هاي مختصري است که عطري شيرين دارد ولي خيلي قوي نيست.

 

پامچال (Primrose)

اين گياه گل‌هاي رنگارنگ و معطري دارد که تقريباً ۶ هفته دوام مي‌آورند.

 

روناسيان (Gardenia)

روناسيان‌ها که دسته‌اي متشکل از حدود ۲۰۰ گونه استوايي هستند، به خاطر عطر متمايز و گل‌هاي مداومشان معروف هستند. اگر رطوبت در همه جاي خاک آن‌ها برابر باشد و نور ملايم و روشن به آن‌ها بتابد، به خوبي در فصل تابستان در محيط خارج از خانه نيز رشد مي کنند. توصيه مي‌شود که از خاک ترکيبي اسيدي استفاده کنيد.

گل هاي معطر خانگي

نظرات در مورد خبر


آخرین بازدیدهای شما

بامی گل : فروش انواع گل مصنوعی.
تهران ,خیابان مطهری ,کوچه منصور , پلاک 76 واحد 3
Email: info@bamigol.com
Tel: 021- 88106019